220 874 601 | sekretariat@pcp7.cz

Pomoc od Elpidy a Chytré péče

Obecně prospěšná společnost Elpida má nový web www.necosestalo.cz. „Pořád se něco děje, jinak by nebyly dějiny“, je známá věta z filmu Tři veteráni. Když se ale děje něco nečekaného, dost z nás si neví rady. Na webu se můžeme zorientovat v nabídce pomoci, ale třeba i ve svých emocích. A také se dá díky webu na některé situace aspoň částečně připravit. Chválíme a doporučujeme!

Pomoc v náročných časech nabízí také organizace Chytrá péče. Díky ní máte možnost zavolat na bezplatnou linku krizové pomoci, která se zaměřuje na problematiku seniorů. Na lince Vám odborný tým poskytne podporu, informace, prostor pro vyjádření, důvěru a bezpečí.  Zavolat můžete, když se cítíte sami, jste smutní, bezradní, opuštění či nejistí. Pokud si nevíte rady v obtížné životní situaci nebo se v takové situaci ocitl někdo z Vašich blízkých. Telefonní číslo je 800 100 117, linka funguje každý všední den od 8:00 do 16:00 hod.

Od Chytré péče jsme získali pár tipů, jak se zachovat, když mluvíte se svými blízkými a hovor se dostane do slepé uličky:

Co dělat, když volaní podléhají ze současné situace panice?

Vysvětlujte aktuální stav a připomínejte opatření, obecně uklidňujte a snažte se je přesvědčit, aby zachovávali klidnou hlavu. Pomáhá motivace k různým aktivitám – luštění křížovek, vaření, pečení, volání s rodinou, čtení knih.

Co když je volaný smutný, chce si povídat dlouhé minuty a volající nemá tolik času nebo trpělivosti?

Ve chvíli, kdy je hovor už moc dlouhý, odkazujte na opětovné zavolání. Jistota, že se opět uslyšíte, je důležitá. Ideální je zvolit si se seniorem i rytmus (pravidelnost, přesnou hodinu) hovorů.

Základní doporučení Chytré péče:

  1. Buďte s blízkým seniorem v pravidelném kontaktu.
  2. Vysvětlujte srozumitelnou formou aktuální opatření.
  3. Motivujte k různým aktivitám, nabízejte zaslání materiálů k aktivitám – luštění křížovek, sudoku.
  4. Zjišťujte další potřeby (nákupy, léky, ochranné pomůcky, atd.)
  5. Povídejte si o běžných tématech, skutečně naslouchejte a buďte empatičtí.
  6. Buďte pozitivní.
  7. Vracejte se ke společným zážitkům.

Děkujeme!

Tagy:

BUĎTE S NÁMI VE SPOJENÍ

Odebírejte naše aktuality a buďte v obraze. Klikněte na tlačítko, vložte svůj e-mail a budeme vás informovat, jakmile tu bude něco nového.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů.